Trending Tags
Popular Searches
Archery Riddles Football Ground Riddles Go To Tennis Just Go Okay With Hey 60 Feet High Every Minute To Go To Bands Up With Ri Riddles Hard Christmas Riddles How Many Eyes Do W Riddles How Many Eyes Do We Have Riddles I Am A Cold Ma Riddles I Am Primarily Made Of Calcium I Protect And Act As Camouflage I Can Be Fou Riddles I Can Only Live Where There Is Light But If The Light Riddles I Contain Most Of T R Riddles Sign Riddles There Is A School Shooting To Keep The Kids Save The Teachers Gather The Kids In The Corner Turned Off The Riddles What Is Something That You Can Take From And Then It Will Get Riddles Why Did The Elephant Jump Up And Down Because He Riddles You May Enter But You May No Riddles
Feel free to use content on this page for your website or blog, we only ask that you reference content back to us. Use the following code to link this page:
Terms · Privacy · Contact
Riddles and Answers © 2019
Shopping Riddles To Solve

Solving Shopping Riddles
Here we've provide a compiled a list of the best shopping puzzles and riddles to solve we could find.Our team works hard to help you piece fun ideas together to develop riddles based on different topics. Whether it's a class activity for school, event, scavenger hunt, puzzle assignment, your personal project or just fun in general our database serve as a tool to help you get started.
Here's a list of related tags to browse: Watermelon Riddles Money Riddles Fruit Riddles Friday Riddles Thanksgiving Riddles November Riddles Mind Tricks Hard Riddles Uncommon Riddles
The results compiled are acquired by taking your search "shopping" and breaking it down to search through our database for relevant content.
Browse the list below:
Fruit Shopping
I am at the local super-market buying fruits. An apple costs $1. An orange costs $9 more than the apple. A watermelon costs $5 more than the orange. If I buy one of each of these 3, what is the total amount I have to pay?
Hint:
$26
The cost of an apple is $1. Since it is mentioned that the orange is $9 more than the apple.
Cost of orange = $10; So cost of watermelon = $15
So if I buy all 3 the total I have to pay is; 1 + 10 + 15 = $26 Did you answer this riddle correctly?
YES NO
The cost of an apple is $1. Since it is mentioned that the orange is $9 more than the apple.
Cost of orange = $10; So cost of watermelon = $15
So if I buy all 3 the total I have to pay is; 1 + 10 + 15 = $26 Did you answer this riddle correctly?
YES NO
Deals And Steals Riddle
Many await this day in November
With sales on TVs to discount blenders
The day after Thanksgiving is such a delight
To find deals and steals while shopping all night!
With sales on TVs to discount blenders
The day after Thanksgiving is such a delight
To find deals and steals while shopping all night!
Hint:
Unusual Gatsby Riddle
The paragraph below is very unusual. How quickly can you find out what is so unusual about it?
"Gatsby was walking back from a visit down in Branton Hill's manufacturing district on a Saturday night. A busy day's traffic had its noisy run; and with not many folks in sight, His Honor got along without having to stop to grasp a hand, or talk; for a mayor out of City Hall is a shining mark for any politician. And so, coming to Broadway, a booming bass drum and sounds of singing, told of a small Salvation Army unit carrying on amidst Broadway's night shopping crowds. Gatsby, walking towards that group, saw a young girl, back toward him, just finishing a long, soulful oration ... "
"Gatsby was walking back from a visit down in Branton Hill's manufacturing district on a Saturday night. A busy day's traffic had its noisy run; and with not many folks in sight, His Honor got along without having to stop to grasp a hand, or talk; for a mayor out of City Hall is a shining mark for any politician. And so, coming to Broadway, a booming bass drum and sounds of singing, told of a small Salvation Army unit carrying on amidst Broadway's night shopping crowds. Gatsby, walking towards that group, saw a young girl, back toward him, just finishing a long, soulful oration ... "
Hint:
Letter "E" is the most commonly used letter in English language, yet in the whole passage, there is no "E" used. Did you answer this riddle correctly?
YES NO
YES NO
Ocean Shopping Riddle
Hint:
I Can Show You Riddle
I can show you where things are but Im not a tour guide
I have a scale but I dont weigh things
I contain roads but Im not a city
I can be on paper or on a phone but Im not a shopping list
I can show you whats north, south, west and east but Im not a compass
What am I?
I have a scale but I dont weigh things
I contain roads but Im not a city
I can be on paper or on a phone but Im not a shopping list
I can show you whats north, south, west and east but Im not a compass
What am I?
Hint:
Shopping Duck Riddle
Hint:
Add Your Riddle Here
Have some tricky riddles of your own? Leave them below for our users to try and solve.