Trending Tags
Popular Searches
A Girl Was Crying He Riddles, A Man In A Car Sees A Glod Door A Riddles A Man Is Trapped In A Room The Room Has Only Two Possible Exits Two Doors Through The F Ridd Riddles Bathroom Riddles Chapstick Rid Riddles Christmas Brain Teaser Riddles Hawaii Rid Riddles Head In The Clouds But My Feet Riddles Sea Creature Riddles Spade Riddles Tree Stand Riddles What Do Tigers Have That No Other Animals Have Riddles Why Did The Charger Go Riddles You Live Alone And You Are Sleeping In Your Bedroom Your Parents Ring The Door Bell For The Have Come Over For Breakfast U Have Bread Milk Ho Riddles You Walk Into A Room And See A Bed With 2 Cats4 Dogsand 1 Riddles
Feel free to use content on this page for your website or blog, we only ask that you reference content back to us. Use the following code to link this page:
Terms · Privacy · Contact
Riddles and Answers © 2019
A Sour Fruit Riddle
What Am I?
Im yellow but Im not a rubber duck
I have seeds but Im not a sunflower
Im oval but Im not an egg
Im sour but Im not a piece of candy
Im a fruit but Im not a banana
Im yellow but Im not a rubber duck
I have seeds but Im not a sunflower
Im oval but Im not an egg
Im sour but Im not a piece of candy
Im a fruit but Im not a banana
Hint:
Fruit On A Summer Day
This large green fruit has red pulp inside and watery juice Best enjoyed cold on a hot summer day. What is it?
Hint:
Felonious Fruit
Hint:
100 Fruits
For $1 you get 40 Cherries. For $3 you get 1 Orange. For $5 you get 1 Watermelon. Your mother told you to get 100 fruits for $100. How many of Cherries, Oranges and Watermelons will you buy?
Hint:
Fruit Shopping
I am at the local super-market buying fruits. An apple costs $1. An orange costs $9 more than the apple. A watermelon costs $5 more than the orange. If I buy one of each of these 3, what is the total amount I have to pay?
Hint:
$26
The cost of an apple is $1. Since it is mentioned that the orange is $9 more than the apple.
Cost of orange = $10; So cost of watermelon = $15
So if I buy all 3 the total I have to pay is; 1 + 10 + 15 = $26 Did you answer this riddle correctly?
YES NO
The cost of an apple is $1. Since it is mentioned that the orange is $9 more than the apple.
Cost of orange = $10; So cost of watermelon = $15
So if I buy all 3 the total I have to pay is; 1 + 10 + 15 = $26 Did you answer this riddle correctly?
YES NO
Fruity Anagrams
Hint:
Leaves And Fruit Riddle
Hint:
Conjoined Fruit Riddle
This fruit is made of two words conjoined
The first part of it is also a tree
The second part is a different fruit
And goes on a pizza from Hawaii
What is it?
The first part of it is also a tree
The second part is a different fruit
And goes on a pizza from Hawaii
What is it?
Hint:
A Popular Tropical Fruit
This is a popular tropical fruit
Which is used in a pina colada
Its inside is yellow, sweet and juicy
While the outside of it is much harder
What is this tropical fruit?
Which is used in a pina colada
Its inside is yellow, sweet and juicy
While the outside of it is much harder
What is this tropical fruit?
Hint:
A Fruit Trees Like
Hint:
Add Your Riddle Here
Have some tricky riddles of your own? Leave them below for our users to try and solve.